Gülnaz ÇALIKOĞLU
Sosyal Terapist Doçent & Yazar

Hayat yolumuzu yalnız yürümemek adına bir ilişki , evlilik yaparak bir başlangıç yaparız. Bütün ilişkilerde olduğu gibi evlilikte bir hayat kurma işine bir kişi olarak karar veremediğimiz gibi sürdürmek için de bir kişinin emek ve anlayışı yetmez. İki kişin uyum içinde olması gereken bir anlayış gerekir. Yakın dediğimiz arkadaşlık dahil olmak üzere tüm ilişkilerde veya bir evlilikte ben kelimesi ne kadar kullanılıyor ise o kadar sorun kaynağı var demektir.

Ben ve sen olarak değil, beraber biz olmayı başarmak gerekiyor.
İlişkide veya evliliklerde anlayış dediğimiz şey hep karşıdan beklenen bir şey olmamalıdır. Çiftler anlayışı hep karşıdan bekler. Ama anlayış beklemek için önce anlayış göstermeyi bilmek gerekir. İlk anlayış kapısını aralayanın kim olacağının hiçbir önemi yoktur.

Bakıldığında anlayışlı olmak çok kolaydır, asıl sorun ise bir tarafın anlayış göremediği durumunda başlar.

İlişkide tek kişinin bir seçimi ile başlayıp karşı tarafa gerektirdiğinde biraz zaman tanıması gerekir.
Karşılıklı anlayışı sağlama adına kişinin kendi sorumluluğunda olan anlayış gösterme girişimini yaptıktan sonra karşı tarafın anlayış göstermesi ve duygularını açması gerekir. Karşılıklı anlayış dediğimiz olay aslında burada sadece kendi duygularınız değil kendi pencerenizden değil ,karşılıklı ortak pencerelerden bakabilmeye çalışmak, ortasında buluşmak. Biz olmak …

Karşılıklı anlayış beklentimiz o kadar da kolay olmayabilir bazen . Sizin beklediğiniz ile karşınızdakinin size gösterdiği anlayış birbirini karşılamayabilir. Önemli olan karşılıklı anlayışa razı göstermek yeri geldiğinde. Her insan anlayış görmek ister ama sıra anlayış göstermeye gelince sorunlar olabiliyor . Bütün ilişkilerimizde olduğu gibi özellikle evliliğimizi karşılıklı anlayış temeline oturtmamız ilişkilerimizi güzelleştirecek; evliliğimizi sağlamlaştıracak ve uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. İlişkilerde temel taşlar çok önemli. Sen, ben değil! Biz kuralı !!!

ilişkilerde, evliliklerde karşılıklı anlayış çaba şarttır . Ama zorlama ile olmayacak bir çaba gerektirir . Sağlıklı bir ilişki veya evlilik için karşılıklı anlayış oluşturmanın ve geliştirmenin bir yolunu mutlaka bulmalıyız. Sevgisiz anlayış, anlayışsız ilişki sağlıklı olamaz.

Bizim için önemli olan önceliklerimizin farkında olarak partnerimizi eşimizi dolayısıyla da mutluluğu sağlamaktır. Samimi olmak, yol almak için çok önemlidir. “Mış gibi yapmak” çoğu durumda işe yaramaz. Mutlu bir ilişkinin yuvanın temelini sağlam temellere oturtmak için temel şartlardan olan karşılıklı iletişim çabası şarttır, kuralı hep hatırlamak, ben, sen değil !!! Biz kuralı…

Sevgi ve Saygılarımla

Gülnaz ÇALIKOĞLU
Sosyal Terapist Doçent & Yazar