“Bir kadın yaşadıysa bu dünyada cennet ve cehennemi, kazanmıştır tüm zaferlerini. Bir kadın düşmesinden değil, şahlanışının ihtişamından korku salıyorsa etrafına, ilmek ilmek dokumuştur ruhunun kabuk tutmuş her yerini!

…ve bir kadına çelme takacaksan eğer, emin ol onu yerle bir edeceğinden! Çünkü senden önce kalkarsa eğer, sever seni hakettiğin yerden…”

-Şevval Başalan

8 Mayıs Çarşamba günü Piramid Sanat’ta kapılarını sanatseverlere açmış olan “ZİYAFET”, Adem, Havva ve Lilith’in mitolojik hikayelerini modern bir perspektifle yeniden ele alıyor.

Havva, yaratılış mitlerinde genellikle itaat ve kabullenme simgesi olarak tasvir edilirken, Lilith bağımsızlığın ve isyanın kadim figürü olarak öne çıkıyor. Şevval Başalan, “ZİYAFET” sergisinde bu iki figür arasındaki diyaloğu merkeze alarak, izleyicilere kadın kimliği ve toplumsal kodlar üzerinden derinlemesine bir sorgulama fırsatı sunuyor. Sergideki eserler, Havva’nın itaatkar figürü ile Lilith’in başkaldırı dolu karakteri arasındaki çarpıcı zıtlığı vurgulayarak, kadınların yaşadığı çatışmaları ve direnişi simgesel bir dil ile ele alıyor.

Özellikle kadın cinayetlerine ve erkek şiddetine dikkat çekmek isteyen Şevval Başalan, ziyaretçileri sadece eserleri izlemeye değil, aynı zamanda kişisel ve toplumsal cinsiyet rollerini sorgulamaya davet ediyor. Bu cesur sergi, izleyicilere, mitolojik ve tarihi öyküler aracılığıyla günümüzde hala devam eden cinsiyetçilikle yüzleşme olanağı tanıyor.

Sergi boyunca Şevval Başalan ve konuk eleştirmenler, sanat tarihçileri eşliğinde gerçekleştirilecek olan sohbetler ve panel tartışmaları da düzenlenecektir.

“ZİYAFET”, 8 Ağustos tarihine kadar Piramid Sanat’ta ziyaret edilebilir.

Sanatı, kadın hikayelerini ve derinlemesine diyalogları keşfetmek isteyen herkesi “Ziyafet”e davet ediyoruz.

Sergiye dair daha fazla bilgi ve etkinliklerimiz için http://piramidsanat.com adresini veya @piramidsanat instagram adresini ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı bilgi için:

Elif Baş

M. +90 (542) 5547182

T.   +90 (212) 2973121

piramidsanat.com | piramidsanat@gmail.com